Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4354.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4354.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4395.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4395.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4525.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4525.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4598.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4598.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4562.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4562.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4576.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4576.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4734.jpg'
There was a problem loading image 'images/fotoalbum/display/IMG_4734.jpg'
alt

Naše skupina SDH - psovodů Želiv 2, dostala pozvání na regionální závod SDH se sídlem v Benešově. Vedení si dobře uvědomilo spolupráci se složkami IZS, konkrétně si dalo za cíl seznámit a umožnit členům SDH spolupracovat s kynology - záchranáři při akci.

alt

Před závodem se uskutečnilo setkání vedení a domluva k celé organizaci.

V sobotu 18. dubna před 14 hodinou jsme byli na místě, v Jizbicích, ve výcvikovém areálu. Množství hasičských aut a závodníků - hasičů svědčilo o velké akci. Organizátoři akce nás vřele přivítali, předali stravenky a klíče k ubytování. Byla nám představena velitelka našeho družstva a seznámili jsme se s programem a naším úkolem. První úkol se zdál jednoduchý: pohybovat se mezi hasiči, abychom se dostali do jejich podvědomí, že vůbec existuje záchranářský pes a psovod. Nechyběly obdivné poznámky ale i pochybovačné, například kdy který pes koho sežere nebo pokouše. Spíše si nás ale hasiči moc nevšímali.

alt

Počasí se vybarvilo, bylo krásné odpoledne, a tak jsme viděli zahájení závodu a první vtipné disciplíny. Čtyřčlenná družstva vyrazila v rekreačním areálu ke stanicím, kde nabírali body za hod na cíl, střelbu, přelézání budovy po žebřících, ale i zručnost ve vodě na raftu a vylézání po laně na strom. Nechyběl smích a naše povzbuzování, když se hasiči vozili na kotouči a přebíhali vodu na pohyblivé lávce.

altalt

Pak už jsme neměli stání a chtěli jsme se seznámit s naším terénem, který byl asi 10 km od startu. Ještě za světla jsme zaparkovali u starého lihovaru a prohlédli si objekt. Naše vedoucí Radka a Fanda, nám sdělili své představy o vyhledání. Úkol spočíval v tom, že při příjezdu družstva hasičů náš psovod se psem nalezne v objektu ukrytou osobu a pak již předá k vyproštění figuranta danému družstvu. Jirka Vlach zakoupil líčidla na maskování zranění a tak figurant Jirka Nečas skutečně vypadal jako těžce zraněný člověk, o čemž svědčily překvapené výroky hasičů po jeho nalezení.

alt

Naši psovodi se vystřídali, každý měl možnost předvést svého psa. Byly to napínavé chvíle, ale nadšení a zážitky byly výborné, když do nočního ticha přijíždělo hasičské auto, blikaly modré majáky, z auta vyskákali hasiči a začala záchranná akce. Zvláště nás zaujaly družstva z Čechtic a Vranova, hasiči s námi spolupracovali při průzkumu terénu a výborně si poradili s vyproštěním figuranta z podzemí. Všem se ale tak dobře nedařilo. Cílem závodu bylo, aby si každý uvědomil jak je důležitá komunikace a sehraný tým. S posledním družstvem jsme vyjížděli na trasu, abychom mohli shlédnout noční činnost družstev, jako např. záchrana sebevraha nebo hašení hořícího auta.

Slavnostní vyhodnocení proběhlo následujícího dne v 9 hodin ráno. Obdrželi jsme jako poděkování pamětní list a pozvání na další akci. Většina dobrovolných hasičů změnila názor na naše záchranářské psy a těší se na další spolupráci s námi, což nám řekli osobně nebo i napsali.

alt

Po akci jsme se nerozjeli domů, ale šupajdili jsme zpátky do lihovaru využít ještě chvíli terénu k vyhledání. Dobrá nálada páníčků měla vliv na psy, a tak po noční těžké práci bylo ranní cvičení na jedničku.

Unavení a spokojení jsme se rozjížděli domů. Super akce, pochvala patří nejen našim psům, ale především psovodům za kladný přístup k celé akci.

Starosta: Kasalová Květa