b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_img_2341.jpgZa nezvykle teplého lednového odpoledne, kdy se střídaly na nebi mraky s jasnou oblohou, se na statku v Želivě sešli záchranáři, aby po malé přestávce opět začali trénovat své čtyřnohé kamarády. V polovině ledna bývá většinou zima, sníh nebo vánice a někdy i něco horšího, ale dnešní 8. leden 2011 však příroda naznačila začátek jara.

b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_img_2330.jpgVýcvik jsme zahájili kolem jedné hodiny odpoledne. Někteří si před tím ještě zajeli na cvičák, aby si ověřili, co po Vánocích jejich hafani zapomněli. S překvapením zjistili, že nejen že nezapomněli, ale šlo jim to ještě líp než dřív. Nebyl ale čas se na cvičáku příliš zdržovat, v sutinách již čekali figuranti a záchranáři se psy.

Při prvním kole hledání byli schovaní tři figuranti. Úkryty byly na první pohled celkem jednoduché, ale práci psům ztěžovalo silné alkoholické aroma z místní palírny, které se linulo objektem a bylo tak výrazné, že ho cítili i psovodi. Úkryty se zdály celkem jednoduché, ale aktivní výcvikář, který měl po Vánocích plno elánu, je vyvedl z omylu a vymýšlel i různé záludnosti.

b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_img_2336.jpgV druhém terénu byli opět tři figuranti. Psi hledali dobře, se zaujetím, až na jednu „vejšku", ta jim dala zabrat. První pes úkryt označil brzo, ale čím déle figurant seděl na svém bidlu, tím více se jeho pach šířil rozbitými okny do okolí a byl problém ho dohledat. Psovodi byli tentokrát klidní a psi se chovali profesionálně, trpělivě pracovali, až ukrytého figuranta označili.

b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_img_2347.jpgTřetí kolo hledání bylo už jen pro zábavu, nepovinná chuťovka na konec. Žádný Oldou vymyšlený záludný úkryt, ale taková sladká tečka na závěr, která psům nedělala žádné potíže.

Účast psovodů byla hojná, dalo by se říci, že přijeli skoro všichni. Jenom pár lidiček se nezúčastnilo a to ne kvůli své lenosti, ale kvůli „zimním úrazům". A navíc několik fenek vytušilo blížící se jaro a začaly se hárat. K velkému zklamání Bendy musely zůstat doma. K večeru se probudila zima a začala záchranářům připomínat, že je ještě leden. Pomalu se začalo stmívat a kolem sutin se začala rozprostírat mlha. Byl čas vydat se domů, nakrmit své čtyřnohé miláčky a s dobrou knihou usednout k roztopenému krbu.