b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_Lukavec_2011_10_img_3284.jpgPoslední červencovou sobotu 2011se otevřela brána starého zámku v Lukavci Sborům dobrovolných hasičů Lukavec, Košetice a šesti psovodům SDH Želiv 2.

b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_Lukavec_2011_30_img_3180.jpgÚčelem tohoto přátelského setkání bylo vyhledání ztracených osob psem, vyproštění jedné osoby a její transport. V úvodu před hlavní akcí měli psovodi předvést veřejnosti ukázku z výcviku psů, ale prudký liják nám naznačil, že budou diváci raději sedět doma. Opak byl pravdou a překvapilo nás, že se parkem začali trousit občané a rodiče s dětmi v pláštěnkách a s deštníky, nakonec se před zámkem sešlo víc jak 20 lidí. Ukázku jsme zkrátili s omluvou, předvedli plemena našich psů (zlatý retriever, nova scotia retriever, labrador, dobrman, bouceron, německý ovčák) a několik málo cviků z poslušnosti, jako aportování drobných předmětů a pádla. Vysvětlili jsme nácvik vyhledání osoby, tak aby pes radostně osoby vyhledával a označoval. Pak už se mohli pejsci pohladit. Tento přístup a zájem občanů se nám velice líbil a potěšil nás.

b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_Lukavec_2011_40_p7300490.jpgZ bezpečnostních důvodů neměla veřejnost do zámku přístup. Opravené střechy zabezpečily, aby se historicky cenný objekt nerozpadal. Pod klenbou, která nás chránila před deštěm nastalo malé vzájemné představení členů družstev hasičů a obětavých figurantů, kteří netušili jaké díry a úkryty je čekají. Hezká, udivená figurantka, přijala přátelské olíznutí vlkošedé ovčačky a pak přicházely informace ke společnému cvičení. Nejdříve jsme museli celý objekt starého zámku projít od sklepa až po půdu. Pohotovostní četa SDH Lukavec umístila figuranty, o kterých psovodi nevěděli. Vytvořila se družstva hasičů, kterým byl přidělen vždy jeden psovod. Zkušení čtyřnozí mazáci měli připraveny složité úkryty, které vymyslel a absolvoval k mému zklamání sám velitel SDH Lukavec pan Jaroslav Smetana. b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_Lukavec_2011_40_img_3267.jpgTrochu se mi to vymklo z ruky, protože jsem chtěla, aby právě on viděl při práci všechny psy a neovlivnil ho nějaký neúspěch. Přiznám se, že mi za nás všechny psovody bylo úzko, záleželo nám všem na plánované spolupráci do budoucna. Hasiči si chtěli zase ověřit, jestli jsou psi k vyhledání spolehliví. Sama jsem se do pohotovostní čety nedostala a nemohla jsem vidět práci našich psů. Ulevilo se mi pokaždé, když se z přízemí nebo patra ozvalo psí štěkání, které hlásilo nalezení osoby. Příliš dlouhé ticho, které ukončil hluboký psí štěkot linoucí se ze střešního vikýře půdy uvolnil napětí, ale oba psovodi z posledního výkonu psů nebyli nadšení. Pach figurantů se prý držel až vysoko při střeše: „Bylo to těžké," pokyvovali psovodi hlavami, ale osoby nalezli. Moje fena předvedla hasičům dobrý výkon již ve sklepě a v dalších podložích nalezla a označila figuranty. Zdravotnice poskytovaly pomoc a informace k ošetření a transportu nalezených osob. Spolupráce v družstvu hasičů se mi moc líbila, akce byla pro všechny přínosná, i my jsme ocenili změnu figurantů a hledání v zajímavém objektu. Nemůžeme připravovat psy do praxe stále se stejnými pomocníky a ve známých výcvikových objektech. Na své si přišel i pes začátečník, a tak mohli hasiči vidět i přípravu výcviku mladého psa.

b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_Lukavec_2011_40_img_3221.jpgPo ukončení vyhledání jsme se přesunuli do hasičské zbrojnice, abychom zhodnotili práci. Čekalo nás pohoštění, mluvili jsme o naší práci a naplánovali další akci v jiném objektu. Možná, že dojmy hasičů z akce byli smíšené, stalo se z naší strany několik chyb, které musíme odstranit, například kontakt psa s figurantem, příliš velké nadšení psů, kdy se pes v objektu rychle pohybuje, což může být nebezpečné nejen pro něj ale i pro ostatní. Také víme, že musíme nadále psy udržovat v dobré výcvikové kondici a zvyšovat tak jejich výkonnost.

b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2011_Lukavec_2011_11_img_3287.jpgZ důvodu dovolených jsme se nezúčastnili v plném počtu, ale akce to byla pro nás vrcholová. Co víc si přát, vždy jsem hasiče obdivovala a spolupracovat s nimi je pro nás odměna. A již víme, že si tuto spolupráci přejí i oni.

Děkujeme majitelům objektu za povolení vstupu do objektu, děkujeme organizátorům a všem zúčastněným hasičům, pomocníkům a figurantům a tomu nejmenšímu Luďovi za statečnost.

 

Za psovody SDH Želiv 2 - starosta Kasalová Květa 

 

Další fotky z akce najdete ve fotogalerii.

 

Nebo na stránkách SDH Lukavec - www.sdhlukavec.cz