b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2012_d-dokumspesanci_2011tyroskopie_-_tyros-veronika.jpgMezi nadějné záchranářské psy se brzo zařadil bouceron Honzy Boučka, pes který měl několik všestranných zkoušek a vyhledání osob na ploše i v sutinách ho opravdu zaujalo.

 

Zvládl o jednom víkendu zkoušky Tart a druhý den ZZZ v Praze v cizím prostředí. Tyros byl talentovaný pes, který šel rychle nahoru a těšili jsme se, že bude brzo s námi v první řadě. Přišlo ale jedno všední odpoledne, kdy vyskočil  s radostí  naproti oblíbenému míčku. Bohužel krátká šňůrka s míčkem mu zapadla tak nešťastně do krku, že mu síly nestačily na záchranu vlastního života. Ani zvěrolékař, který se rychle dostavil už mu nemohl pomoci.  Pár nešťastných minut pro Tyrose, jeho tělo ochablo a jiskrné oči pohasly. Zůstal zdrcený pán s paničkou . Útěchou nám je, že tu zůstali po něm dvě štěňata, odrostlý Ozzák Vojty Hávy a malá Tara Oldy Pečenky. Věříme, že zdědili po svém otci velké, statečné srdce, inteligenci a chuť do práce. Doma jsme všichni smutně uvázali k míčkům delší šňůrky, abychom předešli dalšímu neštěstí.
Letmo se podívám na oblohu a přeji si, aby ten duhový most, po kterém  čtyřnozí kamarádi odcházejí, opravdu existoval.

 

Ozák - Alf ze Svobodného dvora Tara

 

b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2012_duhov_most.jpg

 

Na nebesích je místo, kterému se říká Duhový most.
Když umře zvíře, zvláště takové,které bylo někomu blízké,
odchází za tento Duhový most.
Pro naše milé kamarády tam jsou louky a kopce,
kde mohou běhat a společně si hrát.
Je tam spousta jídla, vody, slunečního svitu
a naši přátelé jsou v teple a pohodlí.
Všechna nemocná a stará zvířata jsou opět zdravá a při síle,
kdo byl zraněn nebo zmrzačený,
je nyní opět silný a zdravý,
tak jak si ho v našich snech pamatujeme z dávných dnů a již minulých časů.
Zvířata jsou šťastná a spokojená až na jednu maličkost:
všechna postrádají někoho velmi zvláštního, někoho koho opustila.
Hrají si a běhají spolu, ale přijde den kdy se jedno náhle zastaví a hledí do dálky.
Jeho jasné oči pátravě pozorují, netrpělivé tělo se začíná chvět.
Náhle vyběhne ze skupinky zvířat,
letí přes zelené louky, rychleji a rychleji.
Až se nakonec ty a tvůj kamarád sejdete v nesmírné radosti.
Déšť šťastných polibků pokrývá tvou tvář,
tvé ruce opět hladí milovanou hlavičku,
znovu hledíš do těch přenádherných důvěřivých očí,
jež nadlouho zmizely z tvého života, ale nikdy z tvého srdce.
A přes Duhový most půjdete spolu a nikdy se už nerozejdete.

 


b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2012_a_p1010033.jpg Koncem roku odešla po duhovém mostě i fena bernského salašnického psa Ajrin Ze Zahrádeckých luk Pavly Moravcové. Pozorovala jsem ráda její nadšení při vyhledání, takový velký plyšák, člověk toužil vzít její hlavu do dlaní, pokochat se čokoládovýma očima a vychutnat si i její hebký kožíšek. Tolik pozitivní energie nám rozdávala, než se panička odmlčela kvůli mateřským povinnostem, ale vrátila se k nám s Gastym a věřím, že on zaplní prázdné místo v srdci po Ajrin. Fenečka si ale užila svojí paničky co to šlo a do poslední chvíle zůstaly spolu.