b_150_100_16777215_00_images_fotoalbum_2013_vycviky_2013_letny_dscn6163.jpgTeplý a suchý začátek března byl pro nás a naše záchranářské psy signálem, že  můžeme vyrazit do lesa a začít s trénováním plošného vyhledávání.

 Výcvik psy velmi baví, dobře se proběhnou a za nalezení ukrytého figuranta ještě dostanou odměnu. Jak ostřílení borci, Ben, Jessie a Aischa, tak začínající Mia, Sára a další hledali velmi pěkně a lesem se co chvíli rozléhal hlasitý štěkot, označující nález osoby. Poctivě se trénovalo vysílání do stran. Znamená to, že  psovod kráčí středem označeného terénu a psi na jeho pokyn vybíhají do určeného směru, prověřují jej a po označení ukryté osoby se s psovodem vrací na střed. Tam  jsou neprodleně vysíláni na druhou stranu a   pokračují, dokud není celý terén řádně prohledaný. Pes musí disponovat velmi dobrou fyzickou kondicí, jelikož plocha je velká, ale polevit a hledat jen tak chozením prostě nelze. Nakonec při zkouškách se natrénované kilometry velmi hodí -  mejen nález všech figurantů, ale i splněný časový limit je pro splnění zkoušky rozhodující. Pro starší zkušené psy není žádný problém nalézt figuranta ve dvou-třímetrové výšce na stromě ani pod úrovní terénu ukrytého v hluboké proláklině. Těžké úkryty se ale nacvičují mnoho měsíců, možná i let, než pes (a zároveň i psovod) získá potřebné zkušenosti. Po absolvování příslušných zkoušek může takto sehraná dvojice nastoupit na tzv. "ostrý zásah", kdy se skutečně hledá pohřešovaná osoba. A zde je cíl, proč místo sladkého nicnedělání  svůj veškerý volný čas věnuje psovod-záchranář tréninkům a prací se psy - pomoc lidem.

 

Další fotky najdete ve fotogalerii.